Taraklı Termal Tesisleri websitesine hoşgeldiniz.
Taraklı Termal Tesisleri | Taraklı
58
single,single-post,postid-58,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Taraklı

tarakli

Taraklı

Posted by admin in Taraklı 03 May 2013

 

Eski adı  Dablar olan Taraklı’nın Hellenestik dönemde Bytinia adını alan bölge içinde olduğu bilinmektedir. Hisartepe’de bulunan iki sarnıç M.Ö. l. bin ile M.Ö. 2000 arasını tarihlemektedir.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce, Ertuğrul Gazi zamanında, Osman Bey’in Komutanı Samsa Çavuş Sakarya Vadisindeki Sorkun, Yenice Tarakçı Taraklı ve Göynük taraflarına akın düzenlemiş, Hrıstiyan ahalinin yaşadığı bu toprakları Bizanslılardan alarak Osmanlı Beyliğinin topraklarına katmıştır.

Taraklı’nın Osmanlı topraklarına katılışı ile ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırmalarda fethin tarihi olarak 1289 ile 1293 yılları arasında ihtilaf olmakla birlikte, Taraklı’nın Osmanlı Beyliği topraklarına katılışı Beyliğin Anadolu Selçuklu Devletine yarı bağımlı olduğu yıllara rastlar. Ayrıca Taraklı’nın fethinde Samsa Çavuşla beraber kesin işbirliği içinde olan Harman-Kaya Beyi Köse Mihal’inde etkisi olmuştur.

Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferine çıkarken Taraklı’da konaklayarak Veziri Yunus paşaya yaptırdığı ve şu anda kendi adıyla anılan Yunus paşa camii diğer adıyla kubbelerindeki kurşunlarla ünlenen Kurşunlu camii 1517 yılında tamamlanmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bahsedildiği üzere İlçede halkın şimşir kaşık ve tarak yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olarak anıldığı belirtilmektedir. Bu isim zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişmiştir.

İlçenin yüzölçümü 334 km2 olup,bu alanın % 20 si tarım alanı, %60 ı orman ve fundalık alan, %10 u çayır ve mera alanı, %10 u tarım dışı alandır.

Taraklı, Marmara Bölgesinin Doğusunda Sakarya İli sınırları içindedir. Başkent Ankara’ya 270 Km.dir. Başkentin Kuzey Batı kısmında yer almaktadır.

Taraklı İlçesi ormanlık bir arazi yapısına sahip olup dar bir vadide kurulmuştur. Etrafı yüksek dağ ve tepelerle çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 485 metredir.

İlçenin doğusunda Bolu İli Göynük İlçesi, batısında Geyve İlçesi, güneyinde Bilecik İli Gölpazarı İlçesi ve kuzeyinde Akyazı İlçeleri bulunmaktadır. İlçe Marmara bölgesinde olmasına rağmen Karadeniz iklimine sahiptir.

Taraklı İlçesi ve çevresinde bir yılda dört mevsim yaşanır. Genelde kış mevsimi Kasım ayında başlar ve Nisan-Mayıs ayına kadar devam eder. Kar erken yağar ve erken kalkar. Yazlar, kurak ve geceleri soğuktur. Kış mevsiminde ise kar az yağar fakat ayaz ve don olur. İlkbahar donları genelde meyve bahçelerine zarar verir.

Doğal bitki örtüsünü ormanlar oluşturmaktadır. Dağların ve ormanların etekleri fundalıklarla kaplıdır.

İklim ve Bitki Örtüsü

İlçemiz Marmara bölgesinde yer almasına rağmen ilçenin genelinde karasal iklim özellikleri görülmektedir.

Taraklı İlçesi ve çevresinde bir yılda dört mevsim yaşanır. Genelde kış mevsimi Kasım ayında başlar ve Nisan-Mayıs ayına kadar devam eder. Kar erken yağar ve erken kalkar. Yazlar, kurak ve geceleri soğuktur. Kış mevsiminde ise kar az yağar fakat ayaz ve don olur. İlkbahar donları genelde meyve bahçelerine zarar verir.

Doğal bitki örtüsünü ormanlar oluşturmaktadır. Dağların ve ormanların etekleri fundalıklarla kaplıdır.

İlçemiz Sağlık Hizmetleri Kendilerine ait binada Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde 1 Doktor, Aile Hekimliğine bakan 2 doktor, 1 Sağlık memuru, 1 Hemşire,2 Ebe, 3 Memur, 2 hizmetli ile 112 Acilde 2 Şoför 7 ATT görev yapmaktadır.

Ayrıca ilçemiz Toplum Sağlığı Merkezine bağlı Hacı yakup, Sabırlar, Hark, Aksu, İç dedeler, Mahdumlar, Kemaller ve Akçapınar olmak üzere 8 adet sağlık evi bulunmaktadır. Bu sağlık evlerimizden sadece Mahdumlar ve Hacı yakup köylerinde ebe bulunmaktadır.

İlçe Merkezinde 1 Genel lise, 1 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, 2 adet Sekiz Yıllık İlköğretim Okulu ve 1 Bağımsız Anaokulu (Zübeyde hanım) ile Yenidoğan ilköğretim okulu bünyesinde 1 Anasınıfı ile Eğitim ve Öğretim yapılmaktadır. Diğer üç okulumuz da Mahdumlar, İçdedeler, Dışdedeler birleştirilmiş sınıflı İlköğretim okulu olarak Eğitim Öğretim yapılmaktadır.

İlçemizde 2010-2011 öğretim yılında 907 öğrenciden 478 si Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda eğitim öğretim görmüşlerdir bu öğrencilerin 290’i taşımalı sistemle gelmekte olup, 180 öğrenci de yatılı pansiyonda kalmaktadırlar. Merkez Atatürk İlköğretim Okulunda 243 öğrenci, Yenidoğan İlköğretim Okulunda 142 öğrenci, Köy İlköğretim Okullarında 42 öğrenci ,Orta Öğretim kurumu olan Taraklı Lisesinde ise 104 öğrenci öğrenim görmektedir. İlçemizde okul çağındaki nüfusa göre okullaşma oranı ilköğretimde %.97,52 olmuştur. Orta öğretim de ise bu rakam %65,91 dır. Sayısal verilerden görüleceği üzere ortaöğretimde okullaşma oranı düşüktür bunun nedeni ilköğretimde taşıma ve yatılı olarak eğitim, öğretim gören öğrencilerimizin orta öğretimde bu imkana sahip olamamalarıdır. Bu yüzden ilçeye bir adet pansiyonlu Çok Programlı Lise açılması gerekmektedir.

Ayrıca İlçemiz merkez ana okulunda 57 ve köy okullarımızda da 10 olmak üzere toplam okul öncesi öğrenci sayısı 2010-2011 yılı için 67’dir. Okul öncesinde okullaşma oranı ise ilçe merkezinde %49,14 iken köylerde bu oran düşmektedir.(%10,42). Bunun nedeni köylerimiz de 0-6 yaş gurubunda köyler itibari ile sınıf açılabilmesi için gereken sayıya ulaşılamamasıdır. Ayrıca öğretmen eksikliği de bunda etkilidir.

Merkezde derslik başına düşen öğrenci sayısı 24, köy ilköğretim okullarında ise 10,5’tir.

Taraklı’da Kültür

Sakarya’nın eski Osmanlı evleriyle ünlü tarihi Taraklı ilçesi kültür turizmin gözdesi oldu. 5 yıl önce yolu bile bilinmeyen Taraklı’daki tarihi eserlerin onarılması ve yoğun tanıtım çalışması, ilçenin kaderini değiştirdi.

100′ü aşkın tescil edilmiş ev ve konaklar ile Mimar Sinan tarafından yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camisi Taraklı’ya gelenleri kendisine hayran bırakıyor. “Tarihi eserlerde yapılan onarım çalışmaları ve tanıtım çabalarıda İlçenin son yıllarda kültür turizminin gözdesi haline getirerek turlara dahil edilmiştir.

Bir zamanlar yolu bilinmeyen Taraklı artık önemli bir kültür turizm merkezi gelmiş “İlçede tarihi yapılarla ilgili büyük bir restorasyon çalışmalarına başlanılmış Tarihi çarşıda bulunan 64 dükkanın 55′i onarılarak evlerin yüzde 20′si bakım tadilatı yapılması Taraklı’nın çehresini değiştirmiştir. Sakarya’nın en uzak ve dağlık bölgesinde bulunan ilçemize Sakarya, diğer ilçelerden, hem de yurtdışından en çok gelinen, ziyaret edilen ilçelerin arasında girmiştir.

Taraklı’nın bozulmamış tarihi dokusunu muhafaza etmesi sebebiyle büyük ilgi görmekte olup, Osmanlı ahşap mimarisinin en güzel örneklerini barındırmaktadır. “İlçedeki tarihi dokuya ilgi her geçen gün artmakta olu, Taraklı’yı bir kere gelip gören bir daha gelmek istiyor. Çünkü huzur veren tarihi yapısı insanları buraya çekiyor. Türkiye’ye gelen yabancı turistler de Taraklı’ya uğruyor. Kültür turizminin ölü kabul edildiği yaz aylarında bile Taraklı büyük ilgi görmekrtedir.

Yunus 493 Yıldır Dimdik Ayakta Duruyor

Taraklı’da Osmanlı Sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Kurşunlu Camii’nin ziyaretçilerin en çok uğradığı yer olmakla birlikte “Bu güne kadar onlarca deprem gören cami hala dimdik ayakta. İnsanların inanası gelmiyor. 493 yıllık cami yıllara meydan okuyor. Cami ilginç mimari özelliği ile dikkat çekiyor. Mimar Sinan yapıya taş bloklar yerleştirirken taşın ortalarını oyup demir çubuk yerleştirdikten sonra üzerine harç yerine eritilmiş kurşun döktürmüş. Cami bu sebeple sağlamlığı ile ender eserlerden biridir. Ayrıca yanında bulunan hamamdan döşenen tesisatla alttan ısınma özelliğine sahiptir.

TURİZM

Kültür Turizmi

Yusufbey mahallesinde bulunan yaklaşık beş asırlık çınar ağacı kültür Bakanlığınca doğal anıt olarak tescillenmiştir.

Yavuz Sultan Selim’in Veziri Yunuspaşa tarafından Mısır seferine giderken yaptırılan Yunuspaşa camii Sakarya İlindeki en eski tarihi eser olarak yaklaşık beş yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarımdan geçirilmiştir. Caminin doğusunda yer alan hamamında camii ile birlikte yapıldığı sanılmaktadır.

İlçe merkezinde Yunus Paşa Cami’ne yakın bir yerdedir. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Camii’ni merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmıştır.

Termal Turizmi

Taraklı’ya bağlı Hacıyakup Paşalar köyündeki Bizans döneminden kalma kil hamamı kaplıcaları hastalıklarına şifa arayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Konumu: Sakarya İli Taraklı İlçesi Hacıyakup Köy sınırları içinde yer alan kaplıca alanı Taraklı-Geyve Karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları: Kaplıca alanı Sakarya İl merkezine 60 km., Taraklı İlçe merkezine 7 km., İstanbul’a 185 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanları, demiryolu ulaşımı ise 35 km. uzaklıktaki Sakarya İli Alifuatpaşa İlçesindeki demiryolu ile sağlanmaktadır.

Yükseklik: Denizden yüksekliği 560 m. dir.

İklim Özellikleri: İklim açısından geçiş bölgesi olarak değerlendirilen yöre Akdeniz ve Karadeniz (Marmara) iklim özelliği göstermektedir. Yazları sıcak ve yağışlı, kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş tedavi özellikleri;hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde kronik dönemlerinde; kas iskelet hastalıklarının tedavisinde yardımcı ve tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, nörovejetatif distoni gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Termal Su Özellikleri

Kimyasal Özellikler: Akratotermal sular sınıfındadır. Kalsiyum 116-Sülfat 30-Sodyum 25-Hidrokarbonat 580-Magnezyum 5.2-Klorür 11-Potasyum 1.3-Nitrat 1-Alüminyum 1.2-Serbest Karb. 10-Demir 0.41 Radyoaktivitesi: 13-25, Toplam Mineralizasyon: 853.36 mg/lt, Sıcaklık: 41 ºC

Yayla Turizmi

Karagöl Yaylası Taraklı’nın 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağları’nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alıp deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metre dir. Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir. Yaylada her hafta cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır. Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evleri ilgi çekmektedir. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

UZUNLUĞU: 8 km
ZORLUK DERECESİ: 1
ÖZELLİKLERİ: Yürüyüşümüzün başlangıç noktası olan Karagöl yaylasında (1200 r.k.) çam, kayın, meşe ve köknar ağaçları bol miktarda bulunmaktadır. Bol oksijenli havası ve nefis soğuk içme sularıyla her yıl binlerce doğasevenin kamp kurup konakladığı mükemmel bir yayladır. Yaylanın üstünde bulunan kanallar ilkbaharda karların erimesiyle suyla dolmaktadır. Yaylada bulunan evlerin büyük bir bölümü ahşaptan yapılmıştır.

İMKÂNLARI: Yayladaki ahşaptan yapılmış evlerin bazıları, yaz aylarında gelen ziyaretçilere pansiyon olarak kiralanmaktadır.

TAVSİYELER: Yayla üzerinde bir çok küçük yürüyüş rotaları vardır. Yürüyüşe yeni başlayanlar için idealdir. Yaylada her Cuma günü Pazar kurulur. Pazarda alışveriş sırasında mutlaka yüzyıllardan beri sürdürülen ve geleneksel bir el sanatı olan kaşık ustalarının ellerinden çıkmış, şimşir ve kayın ağaçlarından yapılmış kaşıklardan alın. 200’e yakın usta çeyiz sandığından, telefonluğa, resim çerçevesinden, tepsiye, rahleden, ekmek sepetine kadar birçok ürün yapmaktadırlar. Fotoğraf severleri güzel kareler bekliyor. Büyük bir yayla olmasıyla kış aylarında çok kar olacağında tozluk ve hedik kullanılmasını tavsiye ederiz

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen doğa yürüyüşleri Taraklı Karagöl Yaylası’nda yapıldı

Ayrıca 2009 Yılında Karagöl Mahtumlar Yaylasında yapılan suni karagöl gölü de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Karagöl yaylasındaki göl piknik yapmak ve kamp kurmak isteyenleri ideal bir manzara ile karşılamaktadır.

Mağara Turizmi

Hark Kanyonu ve Magarası

Taraklı, doğa turizmi açısından, eşine az rastlanır yörelerden biridir. Yüz ölçümünün % 60’ı ormanlarla kaplı olan ilçe, coğrafî yapısıyla, bitki örtüsüyle, tabiat hârikası mesire yerleri olan, Tuzla köyünden başlayan Hark kanyonu ve Magarası, Karagöl Yaylası, Güngörmez Şelalesi, Kemer Köprüsü, Acısu, Hıdırlık Tepesi, Gürleyik Suyu, Belengermesi, Hamza Pınarı, Çile Pınarı, Ak Çeşme ve Çoban Çeşmesi’yle görülmeye değer gerçekten şirin bir Anadolu parçasıdır.

Yamaç Paraşütü Turizmi

Karagöl Yaylası, Taraklı’ya 20 km uzaklıkta. Çanak şeklindeki yayla, karlar eriyince su ile zümrüt yeşilliğin evliliğine tanık olur Arka fonda çam, meşe, kayın, köknar, şimşir, ardıç ağaçları var. Karagöl sadece “yeşilsever”lerin dünyası da değil. Özellikle son yıllarda yamaç paraşütü, kanyoning, yürüyüş ve kamp meraklıları da buraya rağbet ediyor.

Yamaç Paraşütü
Mevkii: Taraklı Karagöl Yaylası
Parkur: Karagöl yayla bölgesinde yükseklik yaklaşık 1100 mt.
Özellikleri: Pist doğal çim, aynı anda 10 paraşüt serilebiliyor. Bu bölgede hakim rüzgar kuzey-kuzeybatı yönlerinde esiyor.
Ulaşım: Geyve Taraklı yolu üzeri İstanbul’dan 205 km, Beypazarı-Nalhıhan-Göynük Eski İpek Yolu Üzeri Ankara’dan 235 km mesafede. 1,5- 2 saatlik bir yolculukla bölgeye ulaşılıyor.
Ekipman: Yamaç paraşütü, Harnes (kuşam tertibatı), yedek paraşüt (Emercensi paraşüt), uçuş kaskı, uçuş tulumu veya eşofman takımı, özel üretim vibram tabanlı (şok emici) yüksek boğazlı özelliği olan bot, telsiz.
Zorluk Derecesi: Başlangıç, orta ve ileri

İlçenin nüfusu azalmaktadır. Bunun sebebi büyük şehirlere göçtür. Ancak 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle ilçemiz az da olsa göç almağa başlamıştır. Yaklaşık olarak nüfusun %50’si köylerde, %50’si İlçe merkezinde yaşamaktadır. Nüfusun % 51 i erkek, % 49 u kadındır.İlçe Belediyesine bağlı olan 4 mahalleden sadece biri (Yenidoğan Mahallesi) İlçe merkezine 6 km. mesafede bulunmaktadır. İlçenin merkezinde yaşayan nüfus toplu haldedir.

2010 Adrese dayalı (ADNKS) nüfus sayımı kesin sonuçlarına göre, Taraklı’ nın toplam nüfusu 7.337 ’dir. İlçe merkezinin nüfusu 2983, köylerin nüfusu ise 4354’dır. Yıllık nüfus artışı %0 -16.88 ’dir.

1- Yeniköy Köyü

Muhtar:
İlçeye 5 km. uzaklıkta bulunan Yeniköy 1950 ler de yerleşim yeri olarak kurulmuş, ilçemize bağlı Alballar ve Kemaller köyü ile Bolu iline bağlı Göynük ilçesinin Kılavuzlar ve Dereiçi köylerinden göç eden aileler burada yerleşim yeri oluşturmuşlar. 1992 yılına kadar ilçemiz Mahdumlar köyü’nün mahallesi iken, 1992 yılında muhtarlık olmuştur. Köy 32 hane olup, nüfusu 217 kişidir. Taraklı ile Göynük ilçesi karayolu üzerinde yer almaktadır. Köyde elektrik şebeke su,telefon ve tek derslikli okul bulunmaktadır. Köydeki öğrencilerden 1,2,3 sınıflar köyde 4,5,6,7,8 sınıflar ise taşımalı ilköğretim kapsamında ilçede eğitim ve öğretimlerini sürdürmektedir. Yeniköy, ekonomik yönden kalkınmış köylerimizden biridir. Köy halkı geçimini tarım, hayvancılık ve ticaretle sağlamaktadır. Köyde modern tarım aletlerinin tamamı bulunmaktadır. Yeniköy de büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğin yanında modern kümeslerde broiler tavuk da yetiştirilmektedir.

2- Uğurlu Köyü

Muhtar:
İlçeye 16 km uzaklıkta bulunan uğurlu köyü 28 hane olup nüfusu 122 kişidir. İlçemizin kuzeyinde kalmaktadır. Yaylaya 2 km. uzaklıkta olması nedeniyle yayla köyümüz sayılmaktadır.Yolu asfalt olup, elektrik , şebeke su ve telefonu bulunmaktadır. Köyde okul öğrenci azlığı nedeniyle kapalıdır. Öğrencileri taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır. Köy halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Tarım bitkilerinden buğday, arpa ve ayçiçeği yetiştiriciliği ağırlıktadır. Hayvancılık gelişmekte olup köyde 168 adet büyükbaş 264 adet küçükbaş hayvan mevcuttur. Bunun yanında arcılıkla geçimini sağlayan ve köy ekonomisine katkı sağlayan aileler mevcuttur.Köyün kuruluş tarihi bilinmemektedir. Eski ismi Gelemir olan bu köyümüzün ismi 1970 yılında Uğurlu olarak değiştirilmiştir

3- Tuzla Köyü

Muhtar:
İlçeye 22 km uzaklıkta bulunan tuzla köyü 3 yerleşim biriminden oluşmaktadır. Dağ köyü olup ilçenin en uzak köyüdür. Köy 20 hane olup nüfusu 66 kişidir. Köy dağ köyü olduğundan sürekli göç vermektedir. Köy yolunun tamamı asfalt yoldur. Köy de elektrik, su ve telefon vardır. Okulu öğrenci azlığı nedeniyle kapalı olup öğrencileri taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır. Köy halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

4- Sabırlar Köyü

Muhtar:
İlçeye 14 km uzaklıkta bulunan sabırlar köyü 2 ayrı yerleşim biriminden ve 41 haneden oluşmaktadır. Köyün nüfusu 148 kişidir. Yolu asfalt olup, elektirik, şebeke su, telefonu ve sağlık evi vardır. Öğrenci azlığı nedeniyle okulu kapalı olup, öğrencileri taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır. Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Azda olsa ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar meyvecilikte yapılmaktadır

5- Poydular Köyü

Muhtar:
İlçeye 16 km uzaklıkta bulunan Poydular köyü 16 haneden oluşmaktadır. Köyün nüfusu 83 kişidir. Yolu asfalttır.Köye elektrik, telefon ve şebeke su götürülmüştür.İlçenin batısında bulunan bu köyümüz geniş ve düz bir arazi yapısına sahiptir. Buğday, arpa, fiğ ve ayçiçeği gibi ürünler yetiştirilmektedir.Geyve İlçesiyle sınır olmasından dolayı göç vermektedir. Öğrenci azlığı nedeniyle okulu kapatılarak öğrencileri taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır. Köy halkının geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve meyveciliğe dayanmaktadır. Bu köyümüzde azda olsa cevizcilik yapılmaktadır.

6- Pirler Köyü

Muhtar:
İlçeye 14 km uzaklıkta bulunan Pirler köyü 16 haneden oluşmuş 83 nüfuslu küçük bir köyümüzdür.Köyün yolu asfalt olup, köyde elektrik, şebeke su ve telefon bulunmaktadır. Köy halkının geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve meyveciliğe dayanmaktadır. 1993 yılında bu köy de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca Vişnecilik projesi uygulanmış olup, köy halkına önemli ölçüde ekonomik gelir teşkil etmektedir.İlçemiz, Duman Köyünde bulunan Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin üyesidir. 2001 yılında kooperatif aracılığıyla tarım bakanlığından, kooperatif olarak 360.000.000.000 tl. süt sığırcılığı kredisi sağlanarak 500 adet kültür ırkı süt ineği sağlanmış, bu ineklerin 75 tanesi, bu köyümüzdeki üyelere verilmiştir. Yine Son yıllarda bahçe sebzeciliği önem kazanmaya başlamıştır. Öğrenci azlığı nedeniyle okulu kapatılarak öğrencileri taşımalı ilköğretim uygulaması kapsamına alınmıştır.

7- Mahtumlar Köyü

Muhtar:
İlçeye 11 km uzaklıkta bulunan mahdumlar köyü 68 hane olup nüfusu 402 kişidir.Mahdumlar köyü ekonomik yönden kalkınmasını tamamlamış halkının maddi durumu oldukça iyi olan köylerimizden biridir. Köy halkının geçim kaynakları tarım, hayvancılık, meyvecilik ve ticarettir.Köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanında ileri derecede modern kümeslerde broiler kümes hayvancılığı yapılmakta yolu asfalt olup, köyün elektriği, şebeke su, telefonu, ilköğretim okul ve sağlık evi bulunmaktadır. Köy söylentilere göre 3 parçadan toplanmış, öte yüz, Darakçı ve Akvil mevkilerinin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Dedeler köyü mahdumlarının köye gelmesi ile ismini Mahdumlar olarak almıştır. Köyün Karagölde ki yaylası büyük yaylalarımızdan biridir. Köyde hayvancılıkla uğraşan aileler ilkbaharla birlikte yaylaya çıkar,sonbaharda havalar soğuyuncaya kadar yaylada kalırlar. Köyden 1 kaymakam , 1doktor, 2 mühendis, 4 öğretmen yetişmiştir.

8- Kemaller Köyü

Muhtar:
Osmanlı döneminde Dodurga nahiyesi olan kemaller köyü ilçeye 15 km uzaklıkta olup, yolu asfalttır. Köy 45 haneden oluşmaktadır. Köyde toplam 266 kişi yaşamaktadır.köyün elektiriği, şebeke su, telefonu , saglık evi ve 2 derslik ilköğretim okulu bulunmaktadır. Kemaller köyü ilçemiz ile Karagöl Yaylası yolu üzerinde ve yayla eteklerinde kurulmuş bir köyümüzdür.Köy ekonomik yönden kalkınmasını sağlayan köylerimizden biridir. Köy halkının geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve turistik el sanatları yapımına dayanmaktadır. Köyde 430 adet büyükbaş 80 adet küçükbaş hayvan mevcuttur. Geniş ve verimli topraklara sahip olmadığından hayvancılık ve el sanatları 1. sırada yer almaktadır.Köy halkının tamamına yakını turistik el sanatları olan ağaç oymacılığı işleriyle uğraşmaktadır. El sanatlarından kaşık, kepçe, çatal, maşa, ve hayvan figürleri yapılmaktadır.

9- İçdereler Köyü

Muhtar:
İlçeye 10 km uzaklıkta bulunan İçdedeler köyü 90 haneden oluşmuş, nüfusu 350 kişidir.Köyde elektrik, şebeke su, telefon, sağlık evi ve ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köyün ilçe ve komşu köylere bağlantılı yolu asfalttır. Köy halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılık, azda olsa nakliyeciliğe dayanmaktadır. 254 adet büyükbaş, 395 adet küçükbaş bulunmaktadır.

10- Hark Köyü

Muhtar:
İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Hark Köyü 3 ayrı yerleşim biriminden oluşmaktadır. 67 haneli 339 nüfuslu olan bu köyümüz dağ köyü olduğundan ekonomik olarak kalkınmasını sağlayamamıştır.Köyde elektrik, şebeke su , telefonu ve sağlık evi bulunmaktadır. Yolunun tamamı asfalt olup, Köy kalkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu köyümüzde jeolojik olarak oluşmuş tabiat harikası Hark Kanyonu bulunmaktadır.Köy ekonomisinde hayvancılığın yanında havuç yetiştiriciliği 1. sırada gelmektedir. Ormanlık bir tepede kurulan bu köyümüze kışın ulaşmak zordur. Rakım olarak yayla ile aynı seviyeye yakın bir durumdadır. Bu nedenle bahar ekimi yapılarak buğday, arpa ve fiğ yetiştirilmeye çalışılmaktadır.Ormanlık bir köy olması sebebiyle hayvancılıkta da ileriye gitmiş durumdadır. Köyde 208 adet büyükbaş, 846 adet küçükbaş hayvan bulunmaktadır.Köyden 2 profosör 1 doktor yetişmiştir.

11- Hacı Yakup Köyü

Muhtar:
İlçeye 15 km uzaklıkta bulunan hacıyakup köyü 3 ayrı yerleşim biriminden oluşmaktadır.Bunlar Paşalar, Kıran ve Bayır mahalleleridir.Köy Taraklı-Geyve karayolu üzerinde bulunmaktadır. Köy 113 hane olup, nüfusu 652 kişidir. Köy de iki derslikli okul ile sağlık evi bulunmakta olup, köye elektrik, şebekeli su ve telefon hizmetleri götürülmüştür. Ayrıca köyde romatizmaya kadın hastalıklarına ve sinir hastalıklarına iyi gelen 42 derece sıcaklıkta kil hamamı kaplıcaları bulunmaktadır.Köy halkının geçim kaynakları tarım-hayvancılık ,meyvecilik ve nakliyeciliğe dayanmaktadır. Ekonomik olarak kalkınması oldukça iyi düzeydedir. Köyde modern tarım aletlerinin tamamı bulunmaktadır.Meyvecilik alanında, bilhassa üzüm yetiştiriciliği önemli ölçüde olup, vişne ve kiraz,ceviz,enginar ve son olarak domates alanında da bahçeler yeni, yeni oluşmaktadır. Köylü elde ettiği ürünleri Geyve ve Taraklı pazarlarında satar.

12- Hacı Aliler Köyü

Muhtar:
İlçeye 13 km uzaklıkta bulunan Hacıaliler köyü 17 haneden oluşmaktadır.Köyün toplam nüfusu 67 kişidir. Yolunun büyük bir kısmı asfalttır. Köyde elektrik, şebeke su ve telefon mevcuttur. Köy halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Bölge olarak son yıllarda meyveciliğe önem verilmiş olup , bu köyümüzde de önemli ölçüde Vişne ve kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köyden 1 emniyet müdürü ,1 öğretmen, 1 vaiz yetişmiştir

13- Duman Köyü

Muhtar:
İlçeye 12 km. uzaklıkta bulunan Duman Köyü 44 hane olup, nüfusu 194 kişidir. Köyün yolu asfalt olup, köyde elektrik şebeke su ve telefon mevcuttur. İlçemizin kuzeyinde kurulmuş olup engebeli ve dağlık araziye sahip olmasına rağmen verimli topraklara sahiptir. Meyve yetiştiriciliği son yıllarda önem kazanmıştır. Okulu öğrenci azlığı nedeniyle kapalı bulunan Duman köyündeki öğrenciler taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır. Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu köyümüzde az da olsa vişnecilik yapılmaktadır. Ayrıca bu köyümüzde 2001 yılında çevre köyler olan Akçapınar, Hacıaliler, Pirler ve Çamtepe köylerimizinde ortak oldukları Tarımsal kalkınma kooperatifi kurulmuştur. Tarımsal kalkınma kooperatifi aracılığı ile 2001 yılında Tarım Bakanlığından 500 adet süt ineği kredisi alınarak üyelere dağıtılmıştır. Tarımsal kalkınma kooperatifine üye olan bu köyler hayvansal ve tarımsal ürünlerini kooperatif aracılığı ile değerlendirmektedirler. Köyden 1 mühendis ve 5 öğretmen yetişmiştir.

14- Esenyurt Köyü

Muhtar:
İlçeye 12 km uzaklıkta bulunan Esenyurt köyü 46 hane olup, nüfusu 206 kişidir. İlçenin kuzeyinde kurulmuş olan bu köyümüzün arazi yapısı oldukça engebelidir.Tarıma yeterli derecede elverişli olmasa da buğday,arpa ayçiçeği yetiştirilmektedir. Bunun yanında el sanatları imalatı da köy ekonomisine oldukça katkı sağlamaktadır.Köyde elektrik, şebeke su ve telefon mevcut olup köyün ilçeyle bağlantılı yolu asfalttır. Esenyurt köyünde iki derslikli ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köy arazisinin engebeli oluşu arazi miktarının azlığı gibi nedenlerden dolayı köyde, göç olayı yaşanmaktadır.Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Eski isminin firnç olduğu bu köyün ismi 1970 yılında Esenyurt olarak değiştirilmiştir. Halkın geçim kaynağı tarımcılık- hayvancılık ve el sanatlarından ağaç oymacılığına dayanmaktadır. köy halkı ilkbaharla birlikte Karagöl Yaylası’na yaylacılığa çıkar. Sonbahar da havalar soğuyuncaya kadar burada kalırlar.

15- Doğancıl Köyü

Muhtar:
İlçeye 15 km uzaklıkta olan Doğancıl köyü Doğancıl ve Eskiciler isimli iki ayrı yerleşim yerinden oluşmakta olup, 34 hane, nüfusu 93 kişidir.Köyün arazi yapısı dağlık ve ormanlıktır. Köy halkının geçim kaynağı tarımcılık ve hayvancılığa dayanmaktadır.Arazi dağlık ve engebeli olmasına rağmen son yıllarda meyveciliği önem verilmektedir.Yolunun tamamı asfalt olup elektrik, telefon ve su mevcuttur.Öğrenci azlığı nedeniyle okulu kapalı bulunmaktadır. Öğrencileri taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır.

16- Dışdedeler Köyü

Muhtar:
İlçeye 11 km uzaklıkta olan Dışdedeler köyü 62 hane olup, nüfusu 344 kişidir.Köy 3 yerleşim biriminden oluşmaktadır. Dağlık ve geniş bir araziye kurulmuştur. Köy halkının geçimi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Son yıllarda bu köyümüzde de kümes hayvancılı broiler yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yolu asfalt olup, elektrik, telefon , su ve okulu bulunmaktadır.Bu köyümüzde zengin mermer yatakları bulunmakta olup, özel sektör tarafından işletilmektedir.

17- Çay Köyü

Muhtar:
İlçeye 10 km uzaklıkta olan Çay köyü 13 hane olup, nüfus 34 kişidir.İlçenin kuzey batısında bulunan bu köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Hayvancılığa önem verilmekte olan bu köyde 35 adet büyükbaş 100 adet küçükbaş hayvan bulunmaktadır.Köy dağlık bir arazide olduğu ve köyde heyelan maydana geldiği için sürekli göç vermektedir. Köy iki mahalle olup bir mahallesi 4 haneden oluşmaktadır.Köy yaşayan ailelerin tamamına yakınının Geyve ilçesinde evi bulunduğundan kışın nüfus azalmakta, ilkbahar mevsiminde ise nüfus artışı görülmektedir. Azda olsa köyde üzüm yetiştiriciliği görülmektedir.Öğrenci azlığı nedeniyle okulu kapalı olup, öğrencilerin tamamı taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır. Köyün yolu asfalt olup, elektrik, telefon ve içme suyu şebekesi mevcuttur.

18- Çamtepe Köyü

Muhtar:
İlçeye 12 km uzaklıkta olan Çamtepe köyü 27 hane olup, nüfus 120 kişidir.İlçenin güneyinde kurulan bu köyümüzün tarihçesi hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen yaşlıların anlattığı rivayetlere göre Bilyas adlı bir kişinin memleketinden kaçarak buraya yerleştiği ve köyün bu kişi tarafından kurulduğu anlatılmaktadır. Köyün isminin Billaz olduğu ve bu ismini bu kişiden aldığı rivayet edilmektedir. Rivayete göre bu kişinin yanında 9 kazan altın getirdiği fakat akibetinin ne olduğu bilinmemektedir.Bilyas olan köyün adı 1970 yılında Çamtepe olarak değiştirilmiştir.Köy halkının geçimi tarım-hayvancılık ve meyveciliğe dayanmaktadır. Bu köyümüzde 1993 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca vişne yetiştiriciliği projesi hazırlanmış ve ilk olarak bu köyümüzde uygulamaya konulmuş şu anda köyün en büyük geçim kaynağı olmuştur.7-8 bin dikili meyve ağacı bulunmakta olup, yılda 200 tonluk meyve hasatı elde edilmektedir. Meyvecilikte ilçede 1. sırada yer almaktadır.

19- Aksu Köyü

Muhtar:
İlçeye 6 km uzaklıkta olan Aksu köyü 51 hane olup, nüfusu 197 kişidir. İlçenin batısında ve Geyve ilçesi yolu üzerinde bulunan bu köyümüzün muhtarlığına bağlı Davutlar , Madanlar ve Demirciler olmak üzere 3 yerleşim yeri bulunmaktadır. Köy halkının geçimi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Tarım modern tarım aletleriyle yapılmakta olup, bilinçli tarım yapılmaktadır.Engebeli arazi yapısına sahip olan köyün verimli toprakları vardır.Tarım ürünlerinden buğday, arpa, nohut ve ayçiçeği yetiştirilmektedir. Köyden geçen Aksu çayı, vadisinde meyvecilik ve sebzecilik yapılmakta olup,köylünün ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Köyde, hayvancılık modern fenni ahırlarda yapılmaktadır. Köy ilçeye yakın olduğundan öğrencilerin tamamı merkez ilköğretim okuluna taşınmaktadır. Köy Taraklı Adapazarı yolu üzerindedir. Su, Elektriği kanalizasyonu ve telefonu mevcuttur. Okuma yazma oranı % 90 dır.

20- Avdan Köyü

Muhtar:
İlçeye 6 km uzaklıkta, 650 rakımlı olan Avdan köyü 32 hane olup, nüfusu 167 kişidir.Köye ait yaylasının olması nedeniyle yaz aylarında nüfusun büyük çoğunluğu yaylaya göç etmektedir. Yukarı mahalle ve aşağı mahalle olmak üzere iki mahalleden ibaret olup yüksekte olması sebebiyle ilçeye tepeden bakan güzel bir manzarası vardır. Avdan köyü ona komşu olan Esenyurt Köyünün mahallesi iken 1955 yılında muhtarlık olmuştur. Yolu asfalt olup, elektriği, telefonu ve suyu mevcuttur. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılık ve bilhassa kümes hayvancılığı olan broiler yetiştiriciliği ile sağlamaktadır. Öğrenci azlığı nedeniyle öğrencilerin tamamı taşımalı ilköğretim kapsamına alınmıştır.

21- Alballar Köyü

Muhtar:
İlçe merkezine 15 km uzaklıkta olan, Alballar köyü 28 hane olup, nüfusu 142 kişidir.Alballar köyü İlçenin kuzey doğusunda kurulmuş olup, Karagöl Yaylala’sına 5 km. uzaklıkta tabiatı ve doğal güzelliği ile şirin bir köyümüzdür. Tarihinin çok eski olmasına rağmen ne zaman kurulduğu hakkında kesin bilgi mevcut değildir. Kendilerine ait yaylaları olması nedeniyle yaz aylarında köy halkının çoğu yayladaki evlerinde yaşarlar.Bu yaylada bulunan düden mağarası oldukça ilginçtir. Ağustos ayında dahi içine girip kar yenilebilmektedir. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamalarına rağmen köyün temel geçim kaynağı turistik el sanatlarından, başta kaşık ve kepçe olmak üzere ağaç oymacılığıdır. Köye özgü küçük kaşık odaları ile atölyelerin olması yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.Alballar Köyü ekonomik yönden kalkınmasını önemli ölçüde sağlamış olan köylerimizden olup tarım ürünlerinden buğday, arpa, fiğ, ile yayla köyünde patates yetiştirilmektedir. Köyde modern tarım aletlerinin tamamı bulunmaktadır.

22- Akçapınar Köyü

Muhtar:
İlçenin güneyinde olup ilçe merkezine 15 km uzaklıkta olan, Akcapınar köyümüz 62 hane olup, bu köyümüzde 234 kişi yaşamaktadır. Köyün tarihi hakkında önemli bir bilgi olmamasına rağmen ileriki yıllarda 6 haneden oluşan bu köy zamanla şimdiki halini almış olup yakın tarihte Bolu ilinden ilçemize bağlanmıştır.Köyün yolu asfaltır. Sosyal hayatın iyi bir yardımlaşma ve dayanışma içinde sürdüğü köyde elektrik, telefon , şebeke su ve kanalizasyonu ile sağlık evi ve okulu mevcuttur. Öğrenci azlığı nedeniyle bu köydeki öğrencilerimizin tamamı taşımalı ilköğretim kapsamına alınarak Taraklı Pansiyonlu İlköğretim okuluna taşınmaktadır. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde modern tarım araçlarıyla bilinçli tarım yapılmakta olup son yıllarda yetiştirilmeye başlanılan vişne ve kiraz nedeniyle meyvecilik köy ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Okuma yazma oranının % 90 olduğu bu köyde bir öğretim üyesi, 2 mühendis, 1 avukat ve 4 öğretmen yetişmiştir.

Taraklı Evleri
Taraklı Evleri, uzun yıllar ayakta kalabilmiştir. Üstelik yemyeşil bir doğanın içinde yer almaktadır. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kurulu, Taraklı’ya, Göynük cihetinden gelen dere de ayrı bir güzellik katmaktadır. Tarihi evlerin bazıları 3 asrın üzerindedir. Bu evlerin genel karakteristiği Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı ev biçimidir.

Yunus Paşa Camii
Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” diye anılır. Yunus Paşa Camii, kare planlı, tek minareli klasik uslupta inşa edilmiş, güzel bir Mimar Sinan eseridir. Cephe duvarları, ince yontu küfeki taşından inşa edilmiş olup, yine küfeki taşından işlenmiş saçak kornişleri ile sonuçlanmaktadır.

Tarihi Han
Taraklı, Bağdat Yolu üzerinde olduğundan kervanların Taraklı’da konakladığı ve yılların hiçbir zaman eskitemediği tarihi han yerli ve yabancı turistlere ben buradayım gelin misafirim olun, dercesine ihtişamıyla Taraklı’nın tarihini anlatır.

Taraklı Sokakları
Tarihi mekanlarımız arasında kalan ve buram buram tarih kokan daracık sokaklar Arnavut Kaldırımı mimarisinde yapılmıştır. Sokaklarda yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları bulunmaktadır.

Tarihi Hamam
Hamam, ilçe merkezinde, Yunus Paşa Cami’ne yakın bir yerdedir. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Camii’ni merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmıştır. Osmanlı döneminden kalma tarihi bir hamamdır. Ayrı bölümlerde eski ve yeni iki havuzu var. Huzur dolu ortamında, doğanın içinde şifalı sularla yapılan kürlerden sonra kendinizi iyi hissetmemek imkânsız.

Çınar Ağacı
İlçenin Yusuf Bey Mahallesi’nde 7 asırlık çınar ağacı Osmanlı Kültürünü gelecek nesillere aktarmaktadır. Osmanlı devleti topraklarına kattığı her yerleşim yerine çınar ağacı dikme geleneğinin Taraklı’da da sürdürmüştür. Asırlık çınar ağacı büyük bir yangın tehlikesi geçirmiş, ancak çok büyük bir zarar görmeden kurtarılmıştır.

Hisar
İlçenin savunulmasında stratejik öneme sahip olan “Hisar Tepesi”tarihi kalıntılar olan su sarnıçları ile ilçenin kalesi görünümündedir. Hisar tepesi’ndeki iki su sarnıcı MÖ..1000- MÖ..2000 yılları arasını tarihlemektedir.

Su Değirmeni
Akarsuların başında kurulmuş, su enerjisini dönel hareket enerjisine çeviren çark sisteminden güç alarak dönerek öğütmeye yarayan; halk dilinde “Kara Değirmen” olarak anılan, beş taşlı veya iki taşlı su değirmeni köylüler tarafından günümüzde de kullanılmaktadır

Sakarya’nın Taraklı İlçesi’nde lokantaların birinde durup yöresel keşkek ve nohutlu et yemek uzun yoldan gelenler için bir zevk olacaktır.

Bunun yanı sıra Taraklı’nın kendisine özgü bir tatlısı olan Uhut da damaklarda farklı bir tat bırakabilir. Bunun yanı sıra bölgede Anadolu yemeklerini ustaca yapabilen birkaç restoran da mevcut.

Böylesine doğal bir ilçede yediğiniz her şey, içtiğiniz su bile damağınızda farklı bir tat bırakmaktadır. Keşkek, yaprak dolması, hamur işleri vs. Ama başka yerlerde bırakınız yemeyi belki adını bile duymadığınız bir tatlısı var Taraklı’nın; UHUT.

Bir de köpük helvası var. Köpük Helvası Taraklı’nın çevresindeki diğer yöreler de biliniyor. Çöğen kökü, yumurta, şeker ve glikozla yapılıp içine tahin katılarak yeniyor. Ama Uhut çok uzaklardan gelip, Taraklı’larca tanıtılmış bir tatlı. Ve hiç aklınıza gelmeyen besin maddeleleriyle şeker katılmadan yapılıyor.

http://www.taraklitermaltesisleri.com

Taraklı Termal Tesislerinden Yer Sahibi Olmak

Ücretsiz Günübirlik Tanıtım Turlarımıza Katılmak İçin

Arayabilirsiniz

0532 450 04 41

 

Post a comment